Białko jest niezbędnym makroskładnikiem odżywczym, który pomaga we wzroście i naprawie mięśni, regulacji poziomu cukru we krwi i wielu innych funkcjach organizmu. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy chcą budować mięśnie. Wykazano, że suplementy białkowe są bardziej skuteczne niż białko ze źródeł żywności w budowaniu mięśni.

Przed zakupem należy wiedzieć, jakiego rodzaju odżywki białkowej szukasz. Można go ogólnie podzielić na dwa typy: kompletne lub niekompletne. Białka kompletne zawierają wszystkie aminokwasy, których potrzebuje Twój organizm, podczas gdy niekompletne nie zawierają wszystkich wymaganych aminokwasów. Jeśli jesteś weganinem lub wegetarianinem, musisz upewnić się, że Twoja odżywka białkowa jest oparta na roślinach, ponieważ produkty pochodzenia zwierzęcego mogą nie dostarczyć Ci wszystkich niezbędnych aminokwasów, których potrzebuje Twój organizm.

Jakie grupy osób szczególnie powinny zadbać o odżywki białkowe?

Białko jest ważnym makroskładnikiem odżywczym, który pomaga budować i utrzymywać masę mięśniową, regulować hormony i utrzymywać silny układ odpornościowy. Białko pomaga również czuć się sytym i usatysfakcjonowanym, dzięki czemu zmniejsza się prawdopodobieństwo przejadania się między posiłkami. Ten rodzaj białka jest znany jako białko kompletne, co oznacza, że zawiera wszystkie dziewięć niezbędnych aminokwasów, których organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.

Znaczenie białka dla różnych grup ludzi takich jak sportowcy, kulturyści, osoby z zaburzeniami odżywiania, wegetarianie i weganie oraz kobiety w ciąży mają różne zapotrzebowanie na białko w diecie w zależności od pożądanych wyników. Znaczenie białka dla tych grup jest zwykle oparte na kombinacji czynników, takich jak zdrowie kości, poziom energii / witalność, rozwój masy / siły mięśniowej lub utrzymanie. Białko jest również ważne dla zdrowia i utrzymania prawidłowej wagi. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zapotrzebowanie na białko jako „ilość białka w diecie, która jest wystarczająca do zaspokojenia zapotrzebowania 97,5% lub więcej zdrowych osób dorosłych”.

Odżywki białkowe nie tylko dla sportowców

Suplementy białkowe są szczególnie potrzebne osobom, które spożywają mało białka. Zapotrzebowanie na białko różni się w zależności od osoby. Białko jest ważne dla budowy mięśni oraz naprawy tkanek i komórek. Ale może być trudno uzyskać wystarczającą ilość białka poprzez samą dietę, zwłaszcza jeśli jesteś weganinem lub wegetarianinem.

Odżywki tego typu zwykle zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy, których potrzebuje Twój organizm, a także witaminy i minerały potrzebne do przetworzenia białka w Twoim organizmie. Białka składają się z łańcuchów aminokwasów. Niektóre białka są kompletne (mają wszystkie niezbędne aminokwasy w odpowiednich ilościach), a inne nie, co oznacza, że muszą być połączone z innymi białkami komplementarnymi, aby uzyskać kompletne białko. Białka komplementarne zawierają również niezbędne aminokwasy. To powoduje, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby spożywać białko także bez uprawiania sportów wyczynowo – jednak należy pamiętać o odpowiedniej aktywności fizycznej.

Wchłanianie białka a ogólny stan zdrowia

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla ludzkiego organizmu, który znajduje się we wszystkich komórkach i tkankach. Jest potrzebny do wzrostu i naprawy mięśni, kości, tkanek i krwi. Suplementy białkowe są często polecane osobom, które mają niskie spożycie białka lub mają zaburzoną zdolność trawienia białka z powodu stanu zdrowia.

Osoby, które potrzebują suplementów białkowych, to w szczególności sportowcy lub każdy, kto regularnie ćwiczy. Potrzebują więcej białka niż przeciętna osoba, ponieważ używają swoich mięśni bardziej niż przeciętny człowiek na co dzień. Suplementy białkowe są również zazwyczaj przyjmowane przez osoby, które mają ubogą dietę lub osoby z chorobami, takimi jak rak, HIV i cukrzyca. Osoby przestrzegające diety wegańskiej mogą również pozyskiwać białko z proszków białkowych.

Previous post Pełnowartościowe białko dla sportowców
Next post Odżywki białkowe jako niezbędna pomoc w budowie masy ciała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.